WordPress 301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

WordPress 301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?


Yazılarınızın ve sayfalarınızın URL’sini (kalıcı bağlantılar) değiştirdiğinizde veya web sitenizi bir alandan başka bir alan adına taşıdığınızda WordPress 301 yönlendirme yapmanız önemle tavsiye edilir.  Ayrıca mevcut trafik ve SEO unsurlarından herhangi birini kaybetmemek için dikkatlice planlamak gerekir.

Yazılarınıza ve sayfalarınıza 301 yönlendirme eklemek WordPress’te gerçekten çok kolaydır.

Yazılarınıza / sayfalarınıza veya WordPress sitenizin bulunduğu alan adına kolayca 301 yönlendirmesi eklemenin birkaç yolunu anlatacağım. Ayrıca, mevcut trafiğinizi ve SEO’nuzu korurken bu yönlendirmeleri uygulamanıza yardımcı olacağım.

301 yönlendirmesinin ne olduğunu, ne zaman ve neden 301 yönlendirmesi eklemeniz gerektiğini öğrenerek başlayalım.

Zaten 301 yönlendirmeleri hakkında bilginiz varsa bölümleri atlamak için çekinmeyin.

301 Yönlendirme nedir?

301 Yönlendirme, sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığını gösteren yönlendirme yollarından biridir.

SEO ile ilgili olarak, bir URL’yi diğerine yönlendirmek için kullanabileceğimiz üç ana yönlendirme türü vardır.

 • 301, “Kalıcı olarak yönlendirme”
 • 302, “Geçici olarak yönlendirme”
 • Meta Yenileme

Yeni URL’ye kalıcı olarak yönlendirme yapmıyorsanız, durumunuza bağlı olarak 302 yönlendirmesi veya başka yönlendirmeler kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bu yazıda kalıcı 301 yönlendirmelerini daha ayrıntılı inceleyeceğiz, ancak siz başka yönlendirme türleri hakkında da araştırma yapabilirsiniz.

Ne Zaman 301 Yönlendirme Eklemelisiniz?

301 yönlendirmelerini ne zaman kullanmanız gerektiğini anlamanız gerekir. 301 yönlendirmenin yardımcı olabileceği birkaç durumu inceleyelim.

 • WordPress kurulumunun dizinini değiştirdiğinizde,
 • Web sitenizi yeni bir alan adına taşıdığınızda ve önceki web sitesinde bulunan URL’leri yeni alan adına aktarmak istediğinize,
 • İçeriklerinizin kalıcı bağlantılarını / URL yapısını değiştirdiğinize ve eski içerikleri ziyaret eden kişileri doğru sayfalara yönlendirmek istediğinizde,
 • Ana sayfanız için tercih edilen (standart) bir hedefi korumak istediğinizde (www sürümünü, www olmayan sürüme yönlendirmek gibi),

Bu gibi durumlarda, 301 yönlendirme yapmayı tercih etmelisiniz.

301 Yönlendirmelerini Neden Eklemelisiniz?

301 yönlendirmelerini ne zaman ekleyeceğinizi bildiğinize göre, 301 yönlendirmelerinin önemli birkaç nedenini belirtmek istiyorum.

Kullanıcı Deneyimi

URL’nizi değiştirdiyseniz, web site ziyaretçilerinizin 404 hatası olan bir sayfaya gelmelerini istemezsiniz. Backlink almış olduğunuz web siteleri, web sitenizin kalıcı bağlantılarına link vermiş olabilir. Kalıcı bağlantılarınızı değiştirdiyseniz, okuyucularınızı doğru sayfaya yönlendirerek yardımcı olabilirsiniz.

Arama Motorları – Seo Nedenleri

Eski linkleriniz birkaç arama motoru tarafından index almışsa, eski kalıcı bağlantılarınıza ait mevcut trafiği ve SEO unsurlarını korumak isteyebilirsiniz. 301 yönlendirmeleri, sitenizin arama motorlarına yeni bir URL’ye taşındığını anlatmanın en iyi yoludur. Burada özellikle bilinmesi gereken şey, arama motorlarının taraması ve değişiklikleri yapması biraz zaman alabilir.

WordPress 301 Yönlendirme

WordPress 301 yönlendirme yapmak gerçekten çok kolaydır. Kalıcı bağlantıları veya alan adı URL’sinin tamamını değiştirmenize bağlı olarak, WordPress’te kullanabileceğiniz birkaç yöntem aşağıdadır.

Eklentiyle WordPress 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Çoğu zaman eklenti kullanımını tavsiye etmesek de, eklentiler WordPress’te birçok şeyi kolaylaştırır ve şaşırtıcı bir şekilde 301 yönlendirmelerini eklemeyi kolaylaştıran popüler WordPress eklentileri vardır.

Redirection WordPress Eklentisi Kullanımı

WordPress yönlendirme eklentisi olan Redirection eklentisi, 301 yönlendirmeleri için kullanılan ve tavsiye ettiğim eklentidir. Ayrıca resmi WordPress sitesinde bulunan en popüler eklentilerden biridir. Hem WordPress 301 yönlendirme yapmamızı sağlar hem de 404 sayfa bulunamadı hatalarını bize rapor olarak sunar.

WordPress 301 Yönlendirme
Redirection WordPress Eklentisi
 • Redirection eklentisini resmi WordPress sitesinden veya WordPress yönetim panelinden indirilebilir ve yükleyebilirsiniz.
 • Eklentiyi etkinleştirdikten sonra Araçlar > Redirection sekmesine tıklayın.
WordPress 301 Yönlendirme
Redirection WordPress Eklentisi Kullanımı
 • Source URL’yi (eski URL) ve Target URL’yi (yönlendirmek istediğiniz yeni URL’niz) tanımlayın ve Add Redirect butonuna tıklayın.
 • Böylece ilk WordPress 301 yönlendirme işlemini tamamlarsınız.

Redirection eklentisinin en kullanışlı özelliklerden biri, WordPress’te herhangi bir zamanda / durumda URL’nizi değiştirdiğinizde otomatik olarak bir 301 yönlendirme eklemesidir.

.htaccess Dosyasıyla WordPress 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Bir eklenti kullanarak birkaç WordPress yazısı ve sayfası için kolayca 301 yönlendirmeleri ekleyebilirsiniz, ancak web sitenizin tamamını başka bir alan adına taşıyorsanız ne yaparsınız?

Profesyonel bir kullanıcıysanız, .htaccess dosyasıyla 301 yönlendirme yapmayı deneyebilirsiniz.

FileZilla ya da farklı bir FTP istemcisi kullanarak hosting / sunucu hesabınıza giriş yapmanız gerekir.

Giriş yaptıktan sonra, WordPress kurulumunun olduğu dizinde bir .htaccess dosyası görmelisiniz.

Varsayılan halde WordPress .htaccess dosyası aşağıdaki gibidir:

Bu, WordPress’in yükleme sırasında veya kalıcı bağlantı ayarlarını değiştirdiğinizde eklenen koddur.

Bazı eklentiler tarafından eklenen ek kodlar da olabilir.

Bazı durumlarda da bu dosya hiç olmayabilir. FTP programını kullanarak kendiniz bir tane eklemeyi deneyebilirsiniz. Unutmayın, dosya adının başında nokta (.htaccess) olacak. Ayrıca, WordPress tarafından .htaccess dosyaları için gerekli ve önerilen izni 644 olarak ayarlayın.

301 Yönlendirme Kodları

Farklı durumlara bağlı olarak (yalnızca kalıcı bağlantılarınızı veya alan adının tamamını değiştirseniz), yukarıdaki .htaccess dosyasına farklı yönlendirme kodları eklememiz gerekir.

Herhangi bir işlem yapmadan önce, .htaccess dosyasını yedeklemenizi öneririm.

Şimdi .htaccess dosyasına 301 yönlendirme eklemeniz gereken bazı durumları ve kodları inceleyelim.

Aynı domain üzerindeki bir linki başka bir linke yönlendirme
Aynı alan adındaki yazı veya sayfaların, kalıcı bağlantısını (URL) değiştirdiğinizi varsayalım. Örneğin, önceki URL’niz /eski-link di ve siz /yeni-link olarak değiştirdiniz.

O halde .htaccess dosyasına eklemeniz gereken kod aşağıdaki gibi olacaktır.

Eski domaini yeni domaine yönlendirme
Alt içeriklerinizle beraber yeni alan adına 301 yönlendirmesi yapmak için, .htaccess dosyasına düzenleyerek aşağıdaki kodları yerleştirebilirsiniz.

Alan adını www versiyonuna yönlendirme
http://siteadi.com alan adıyla çalışan sitenizi http://www.siteadi.com şeklinde yönlendirmek için aşağıdaki .htacess dosyasını kullanabilirsiniz.

Alan adını www versiyonsuz haline yönlendirme
http://www.siteadi.com alan adıyla çalışan sitenizi http://siteadi.com şeklinde yönlendirmek için aşağıdaki .htacess dosyasını kullanabilirsiniz.

Tüm uzantılı linkleri, başka bir uzantılı linke yönlendirme
Tüm uzantıları değiştirmek için, örnek olarak .php uzantılı linkleri .html uzantılı linklere 301 yönlendirmesini yapabilirsiniz.

Yıl / Ay / Gün / Yazı-Linki kalıcı bağlantılarını yazı linkine yönlendirme
/%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/ permalink yapısına sahip olan linklerinizi /%postname%/ permalink yapısına yönlendirmek için aşağıdaki .htaccess kodlarını kullanabilirsiniz.

Yıl / Ay / Yazı-Linki kalıcı bağlantılarını yazı linkine yönlendirme
/%year%/%monthnum%/%postname%/ permalink yapısına sahip olan linklerinizi /%postname%/ permalink yapısına yönlendirmek için aşağıdaki .htaccess kodlarını kullanabilirsiniz.

Yıl / Yazı-Linki kalıcı bağlantılarını yazı linkine yönlendirme
/%year%/%postname%/ permalink yapısına sahip olan linklerinizi /%postname%/ permalink yapısına yönlendirmek için aşağıdaki .htaccess kodlarını kullanabilirsiniz.

SSL kurulumundan sonra yapılacak yönlendirme
Son zamanlarda HTTP’den HTTPS’ye geçtiyseniz veya web sitenize SSL eklediyseniz, tüm HTTP trafiğinizi HTTPS’ye yönlendirmeniz gerekir. Bunun için aşağıdaki .htaccess dosyasını kullanabilirsiniz.

Tag linklerini Etiket linklerine yönlendirme
/tag/wordpress permalink yapısına sahip linklerinizi /etiket/wordpress permalink yapısına yönlendirmek için aşağıdaki .htaccess dosyasını kullanabilirsiniz.

Soru işareti (?) bulunan linkleri 301 yönlendirme
http://www.siteadi.com/?cat_id=456 gibi bir şekilde bulunan kalıcı bağlantılarınızı aşağıdaki .htaccess dosyası yardımıyla 301 yönlendirme yapabilirsiniz.

WordPress 301 Yönlendirme İşleminden Sonra SEO

Artık .htaccess dosyasıyla veya eklenti kullanarak WordPress 301 yönlendirme yaptığımız göre, SEO sıralamasının yeni URL’ye aktarılmasını sağlamakta fayda var.

Aynı alan adında yalnızca birkaç yazıyı ve sayfayı yeniden yönlendirdiyseniz, yapmanız gereken çok şey yoktur. Yeni URL’leriniz yakın zamanda arama motoru sonuç sayfasında görünecektir.

Ancak, yeni bir alan adına geçtikten sonra 301 yönlendirme yaptıysanız, SEO için önerebileceğim bir adım daha var.

Google Webmaster Search Console Üzerinde Domain Değişikliği Nasıl Yapılır?

Google, değişiklikleri kendisi alabilecek kadar akıllı olmasına rağmen, süreci hızlandırarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Alan Adı Değişikliğini Gönderme Adımları

 • Search Console üzerinde oturum açtıktan sonra, eski alan adını tıklayın.
 • Ayarlar sekmesi içindeki Adres Değişikliği bölümünü seçerek Search Console’da bulunan yeni sitenizi seçin.
 • Google üzerindeki değişiklikleri görmeniz birkaç gün sürecektir. Sabırlı olun ve Search Console’da yeni alan adınızın dizin durumunu ve trafiğinizi izlemeye devam edin.

301 Yönlendirmeleri Ne Kadar Süre Aktif Olmalıdır?

WordPress 301 yönlendirme işleminden sonra bu en çok sorulan soru arasındadır. Eski kalıcı bağlantılarınızdan aldığınız trafik ve diğer web sitelerinden aldığınız backlink sayısı gibi birçok çeşitli faktöre bağladır.

Resmi bir zaman çizelgesi olmamasına rağmen, birçok SEO uzmanı 301 yönlendirmelerini en az bir yıl boyunca aktif tutmanızı önerir. Google’ın sitenin taşındığını tam olarak tanıması 6 aydan bir yıla kadar sürebilir. Bir Hangout oturumunda Google’dan John Mueller de bağlantıları en az bir yıl boyunca aktif tutulması gerektiğini söyledi (26:18).

Son olarak, alan adını değiştirenler ve birden fazla 301 yönlendirmesi olanlar için, izlemenizi önerdiğim Matt Cutts’tan bir video.

Özetle:

301 yönlendirmeleri hem kullanıcılar hem de arama motorları açısından gerçekten gerekli ve doğru bir işlemdir. Zaman içinde oluşturduğunuz mevcut trafiğinizi ve SEO sıralamanızı korur. Aynı zamanda, ziyaretçilerinize doğru bir URL veya alan adına yönlendirerek yardımcı olur.

Umarım tüm trafik ve SEO unsurlarınızı koruyarak bu basit 301 yönlendirmelerini ekleyebilirsiniz.

Bu 301 yönlendirme rehberini yararlı bulduysanız veya herhangi bir konuda desteğe ihtiyacınız varsa aşağıya bir yorum bırakabilirsiniz. WordPress uzmanı arkadaşlarımız en kısa sürede dönüş sağlayacaklardır.

Sevgiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir