WordPress Yorum Alanı Düzenlemesi Nasıl Yapılır? - Wolinka

WordPress Yorum Alanı Düzenlemesi Nasıl Yapılır?


Yorum formu şüphesiz WordPress’in ayrılmaz bir parçasıdır. Topluluk oluşturmamızı, geri bildirim almamızı ve hedef kitlemizle daha fazla etkileşim kurmak için tartışma ortamı yaratmamızı sağlar. Bu nedenle marka bilinci oluşturmak için, WordPress yorum formu alanlarını zaman zaman farklı bir yapıya dönüştürmek isteriz. Eğer sizin de böyle bir yapıya ihtiyacınız varsa, WordPress yorum alanı düzenlemesiyle ilgili paylaştığımız birkaç kod betiğini inceleyebilirsiniz.

WordPress Yorum Alanından URL Kaldırma

Web sitesi URL alanı, WordPress yorum formunda varsayılan olarak gelir. Bu alanı eklenti kullanmadan, functions.php dosyasını kullanarak devre dışı bırakmak mümkündür. 

Hemen hemen her sitede, varsayılan halde gelen Web Site / URL alanını kaldırmanın 2 yolu bulunur.

 1. Eklenti kullanarak kaldırma,
 2. Functions.php dosyasına kod betiği ekleyerek kaldırma,

WordPress hız ve optimizasyonu, birinci önceliğimiz olduğundan function.php dosyasına kısa kod betiği ekleyerek ikinci yöntemi kullanacağız. Bu işlevi yürütmek için bir eklenti kullanmak, performansı doğrudan etkileyeceği için, her zaman daha az sayıda eklenti kullanılmasını öneriyoruz.

<?php etiketinden sonra gelen bu kodu eklendikten sonra, sitenizdeki önbelleği temizleyin ve sayfayı yenileyin. Bütün içerik sayfalarında bulunan WordPress yorum formu alanından Web Sitesi / URL alanı kalkacaktır.

Yorum formundan URL alanının kaldırılması, aynı zamanda sitenizi spam yorumlarından korunmasını da sağlar.  

WordPress Yorum Formu Butonu Değiştirme

WordPress yorum formu alanında bulunan gönder butonu, varsayılan olarak input html elementiyle çalışır. Button html elementiyle ya da çeşitli ikonlarla görselliği ön planda tutmak isterseniz, aşağıdaki kod betiğini kullanmanız yeterlidir. İlgili kodu functions.php dosyanıza eklediğinizde yorum formu butonunu istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

WordPress Yorum Formu Buton Yazısı Değiştirme

WordPress yorum formu tek bir WordPress işlevi tarafından oluşturulur. Bu nedenle Yorum Gönder yazısını değiştirmek göründüğü kadar kolay değildir. Bunun için ya sıfırdan yorum formu oluşturabilir ya da işlevi değiştirmek için WordPress filtrelerini kullanabilirsiniz. Dürüst olmak gerekirse, ikinci seçenek birincisinden çok daha kolay ve çok daha iyi.

Bu kod betiğini temanızın function.php dosyasına yapıştırmanız yeterlidir. Varsayılan olarak gelen buton üzerindeki “Yorumu Gönder” yazısını “Gönder” olarak değiştirir. Elbette bu buton yazısını web sitenizle daha alakalı bir şekilde değiştirebilirsiniz.

WordPress Yorum Formunun Başlığını Değiştirme

Yorum formu başlığını değiştirmek için, basit bir kod betiği daha! comment_form_defaults WordPress filtresini kullanarak, “Bir Cevap Yazın” başlığını istediğimiz şekilde değiştirebiliriz.

WordPress Yorum Alanı İçindeki Notları Değiştirme

Yorum alanlarının ya da başka bir deyişle yorum başlığının hemen altındaki yeri, yorum politikanızı veya diğer yönergeleri açıklayan kısa bir mesaj ile belirtmek isterseniz, <?php etiketinden sonra gelen aşağıdaki kod betiğini functions.php dosyasına ekleyebilirsiniz.

WordPress Yorum Alanındaki Tüm Linkleri Yeni Sekmede Açma

Yazar ve kullanıcı yorumlarında bulunan tüm linkleri yeni sayfada / sekmede açmak için ayrı ayrı iki fonksiyonu kullanabilirsiniz.

Mesaj kısmındaki tüm linkleri yeni sekmede açmak için; 

Yazar kısmındaki tüm linkleri yeni sekmede açmak için; 

Özetle

Yorum formu alanlarını düzenlemenize yardımcı olacak birkaç kod betiği paylaştım. Bu kodların herhangi bir şekilde çalışmadığını veya sorun yaşadığınızı fark ederseniz, bir yorum bırakın. WordPress uzmanı arkadaşlarımız en kısa sürede cevap vermeye çalışacaktır. Paylaşmayı ve arkadaşlarınıza da yardım etmeyi unutmayın.

Sevgiler.

WordPress Yorum Alanı Düzenlemesi Nasıl Yapılır?” yazısında 14 düşünce

 1. ali diyor ki:

  Merhaba Yorum sayılarını gösteren yerdeki örneğin “4 Yorumlar” yazıyor ben bunu “4 Yorum” olarak gözüksün istiyorum. Kısaca Yorumlar Yazısını Yorum Olarak değiştirmek istiyorum

 2. Parça Kumaş diyor ki:

  mrh google arama yaparken ilk sayfa ilk sırada sizin bu siteye denk geldim ciddi anlamda sitede bilgiler güzel anlaşılır şekilde yazılmış olması süper sürekli takip ediyorum kaç kişinin emeği geçti bilmiyorum herkese çok tşk ederim saygılarımla kemal

  • Özlem Çimen diyor ki:

   Merhabalar,

   PHP 5.6 üzeri hepsi çalışır. 500 hatası veriyorsa, error log dosyası incelenebilir. Çok büyük ihtimalle eklemiş olduğunuz başka bir kod ile çakışıyordur.

   Çok sevgiler 🤗

  • Özlem Çimen diyor ki:

   Sevgili Destan,

   Bu konu o kadar detaylı bir konu ki, buradan uzun uzun cevaplamak imkansız. Bizimle iletişime geçebilirsen, belki uzaktan bağlanarak sana yardımcı olabiliriz.

   Sevgiler 🤗

 3. adem diyor ki:

  Teşekkür ederim iyim sizde iyisiniz inşallah. WordPress bilginize hayranım sizi sürekli takip etmekteyim başarılarınızın devamını dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir