WooCommerce Fatura Alanları Kaldırma

WooCommerce Ödeme Sayfasından Fatura Alanları Nasıl Kaldırılır?


Bildiğiniz üzere WooCommerce, ödeme sayfasını özelleştirmenizi sağlayan bir özellik ile gelmez. WooCommerce ödeme sayfası düzenleme için eklenti kullanmak, konuya hakim olmayan site sahipleri için herhalde normal bir adımdır.

Ancak, manuel yapılabilen ve basit bir işlem olan; ödeme sayfasından WooCommerce fatura alanlarını kaldırmak için neden eklenti kullanalım ki?

Eklenti eklemek, sitenizin performansını etkileyebilecek daha fazla kod, daha fazla sorgu anlamına gelir. Her zaman ne kadar az eklentiniz varsa o kadar iyi olur.

Yani bu içerikte, eklenti kullanmadan istediğiniz WooCommerce fatura alanlarını kaldırmak için basit bir kodu nasıl ekleyeceğinizi göstereceğim.

Kodu uygulamadan önce function.php dosyasını veya tüm web sitesini yedeklemenizi önemle tavsiye ederim.

WooCommerce Fatura Alanları Kaldırma

WooCommerce ödeme sayfasındaki fatura alanlarını kaldırmak için WordPress web sitenizin dosyalarına erişmeniz gerekir.

Genellikle /public_html/wp-content/themes/temaadi/functions.php dosya yolunu takip ederek, kullandığınız temanın functions.php dosyasını bulmanız gerekir. Bundan sonra, ödeme sayfasından kaldırmak istediğiniz fatura alanlarına bağlı olan kodu ya da kodları eklemeniz gerekir.

WooCommerce Fatura Alanları Nelerdir?

 • billing_first_name
 • billing_last_name
 • billing_company
 • billing_address_1
 • billing_address_2
 • billing_city
 • billing_postcode
 • billing_country
 • billing_state
 • billing_email
 • billing_phone

WooCommerce Posta Kodu Kaldırma

Şimdi, posta kodu ve ülke gibi alanlarını kaldırmak istediğinizi varsayalım. Bunun için, WordPress tema dosyası içindeki functions.php dosyasını bir editör yardımıyla açarak, functions.php dosyasının sonuna aşağıda <?php ?> etiketleri arasında yer alan kodu eklemeniz gerekir.

Şimdi bu iki fatura alanı WooCommerce ödeme sayfasından kaldırıldı.

Daha fazla alanı kaldırmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken başka bir “unset” satır eklemek, ancak farklı bir fatura alanıyla.

Telefon alanını da kaldırmak istediğinizi varsayalım. Tek yapmanız gereken aşağıdaki kod satırını da eklemektir.
unset($fields['billing']['billing_phone']);

Ve kod aşağıdaki gibi bir yapıya benzeyecektir:

WooCommerce checkout sayfasından bütün alanları kaldırmak içinse, aşağıdaki kod yapısını kullanabilirsiniz.

Dosyayı kaydedin ve önbelleklerinizi temizleyin
Değişiklikler ödeme sayfasını yeniledikten sonra etkili görünmüyorsa, dosyayı kaydetmeyi ve önbelleğinizi hem web sitenizden hem de tarayıcınızdan temizlemeyi unutmayın.

Gönderim Adresini Devredışı Bırakma

WooCommerce ödeme sayfasında bulunan “Farklı bir adrese gönderilsin mi?” alanlarını tamamen devre dışı bırakmak isterseniz;

 • WooCommerce – Ayarlar – Gönderim sekmesini takip edin.
 • Gönderim seçenekleri altında bulunan Gönderim noktası seçeneğini “Müşterinin fatura adresine gönderime zorla” şeklinde değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Sonuç

Bu içeriği kapsamlı bulduğunuzu ve WooCommerce fatura alanlarını ödeme sayfasından kaldırmanıza yardımcı olduğuna umuyorum.

Bir kodun yazdığım şekilde çalışmadığını veya sorun yaşadığınızı fark ederseniz, bir yorum bırakın. WooCommerce uzmanı ekibimiz en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Paylaşmayı ve arkadaşlarınıza da yardım etmeyi unutmayın.

Sevgiler.

 1. osman diyor ki:

  Merhaba,
  Güzel paylaşım olmuş teşekkürler.
  Bu işlemde tc kimlik no için kaldırılamıyor. Yani unset yapılıyor tc kimlik alanı formdan kaldırıyor ama siparişi onayla tıklayınca Lütfen Doğru Bir TC Kimlik No Girin şeklinde uyarı veriyor.
  Bütün eklentiyi/siteyi aramama rağmen bu tc kimlik alanının eklendiği yeri bir türlü bulamadım :((
  Bunu kaldırmanın bir yolu yokmu?

  • Özlem Çimen diyor ki:

   Osman Bey merhaba 🤗

   Bu konu çok büyük ihtimalle kullanmış olduğunuz bir eklentiden ya da ekstra eklemiş olduğunuz kodlardan kaynaklanıyor. Kullandığınız eklentileri ve temayı incelemeden ezbere bir şey söylemek çok zor 😔 Dilerseniz WooCommerce destek hizmeti verebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir