WooCommerce Kayıt Formuna Yeni Alan Ekleme

WooCommerce Kayıt Formuna Yeni Alan Ekleme


WooCommerce sitesinin kayıt formu, müşteri verilerini toplamak için kullanılan bir formdur. Toplanan verilerle; kayıtlı müşterilerinizi ihtiyacınıza göre düzenleyebilirsiniz.

WooCommerce, e-ticaret dünyasının popüler platformları arasındadır. Mağaza sahipleri için; yararlı, çeşitli harika özelliklerden oluşur. Aynı şekilde WooCommerce kayıt formunu özelleştirme ve geliştirme seçeneği sunar. Kayıt Formu varsayılan olarak, iki alandan oluşur: E-posta ve Parola. Ancak bazen, bu forma özel alanlar eklememiz gerekir. Şimdi, bu alanları nasıl etkinleştirdiğimize ve eklediğimize bir bakalım.

WooCommerce Kayıt Formu Nasıl Etkinleştirilir?

WordPress yönetici panelinizi açın. Kontrol panelinin sol tarafından WooCommerce → Ayarlar’a gidin.

Burada önce Hesaplar ve Gizlilik sekmesini tıklayın. Ardından Müşterilerin “Hesabım” sayfasında bir hesap oluşturmasına izin ver onay kutusunu seçin.

Ardından, bu sayfanın alt kısmındaki Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın.

WordPress yönetici panelinden çıkış yapıp, Hesabım sayfasına gittiğinizde varsayılan kayıt formunu göreceksiniz.

WooCommerce Kayıt Formuna Özel Alan Kodları Nasıl Eklenir?

Özel alanları eklemek için, kullanmış olduğunuz tema klasörü içindeki functions.php dosyasına ihtiyaç duyarız. Tema klasörü genellikle public_html/wp-content/themes dizini içindedir. Eğer plesk panel kullanıyorsanız, httpdocs/wp-content/themes dizinlerini takip edebilirsiniz.

Tema klasörüne erişim sağladıktan sonra, bir editör yardımıyla functions.php dosyasını açabilir, aşağıda <?php ?> etiketleri arasına yazmış olduğumuz kod betiklerini functions.php dosyasının sonuna ekleyebilirsiniz.

WooCommerce Kayıt Formuna Özel Alan Ekleme

Kayıt formuna yeni alanlar eklemek için templates/form-login.php dosyasını kullanabiliriz. Ancak biz bu dosyayı kullanmayacağız. Çünkü yeni alan eklememize izin veren iki add_action bulunmaktadır.

 • woocommerce_register_form_start formun başında çalışır.
 • woocommerce_register_form Kayıt Ol butonundan önce çalışır.

Bu arada, butondan sonra bir şey eklemeye izin veren woocommerce_register_form_end de var, ancak bu içerikte buna ihtiyacımız bulunmamaktadır.

Aşağıdaki kod betiği; e-ticaret sitenizin kayıt formuna ad-soyad ve telefon numarası alanlarını eklemenize yardımcı olur. Ayrıca, bu alanlar kullanıcı tarafından doldurulmadığında uyarı verdirir ve bu yeni alanların kullanıcı paneline kaydolmasını sağlar.

İhtiyacınıza göre daha fazla alan ekleyebilirsiniz. Fatura alanlarıyla ilişkilendirilebilir, ekleyebileceğiniz WooCommerce kayıt alanlarının bütün geçerli listesini aşağıda bulabilirsiniz:

 • billing_first_name
 • billing_last_name
 • billing_address_1
 • billing_address_2
 • billing_phone
 • billing_company
 • billing_city
 • billing_postcode
 • billing_country
 • billing_state
 • billing_email

Bununla beraber kayıt ile beraber kullanıcıya Kullanıcı Üyelik Sözleşmesini onaylatmak isterseniz, aşağıdaki kodu kodu yine functions.php dosyasına ekleyebilirsiniz. Bu kod, kayıt ol butonundan önce checkbox eklemenizi sağlar.

Sonuç:

Artık bu rehberin yardımıyla WooCommerce kayıt formunuza kolayca özel alanlar ekleyebilirsiniz. Geri bildirim vermeyi unutmayın veya herhangi bir sorunuz varsa WooCommerce Uzmanı ekibimizden destek istemekten çekinmeyin!

WooCommerce Kayıt Formuna Yeni Alan Ekleme” yazısında 22 düşünce

 1. Mete diyor ki:

  Merhaba. Öncelikle sizi takip ediyorum ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bu forma şifre tekrarı ve mail tekrarı alanları eklemeniz mümkünmü acaba?
  Çok teşekkürler

 2. mustafa diyor ki:

  hocam verdiğiniz kodları function.php ye mi ekliyoruz tamamını? Başka bir dosya ile işimiz var mı? Tek function dosyasının sonun eklediğimizde ad soyad ve telefon eklenmiş oluyor mu forma? Yardımcı olursanız teşekkürler.

  • Özlem Çimen diyor ki:

   Merhaba Mustafa Bey,

   Verdiğimiz her bir kod, fonksiyon kodu. Kodları functions.php dosyasına copy paste yapabileceğiniz gibi, dosya olarak da include edebilirsiniz.

   Başka bir dosya ile işimiz var mı?
   Sizin tam olarak ne gibi bir çözüme ihtiyacınız var bilemiyorum. Dolayısıyla başka bir dosyaya ya da fonksiyonlara ihtiyacınız olur mu onu da bilmiyorum.

   Tek function dosyasının sonun eklediğimizde ad soyad ve telefon eklenmiş oluyor mu forma?
   Bence biraz risk ve yedek alarak bunu siz de deneyebilirsiniz 🤗 Hem böylece kodun hala çalışıp çalışmadığını test etmiş oluruz 😊

   Umarım yardımcı olmuşumdur, sevgiler 🤗

 3. alev diyor ki:

  merhaba özlem hanım velev ki biz bu dediklerinizi yaptık kullanıcı ve müşteri alanında üye olan müşterinin telefon isim soyisim bilg. ulaşabilecek miyiz ?

  • Özlem Çimen diyor ki:

   Merhaba,

   Bu bilgiler database üzerinde postmeta tablosunda tutulur. Sadece siparişlerde görünüyor. Eğer kullanıcılar sekmesinin altında bulunan kullanıcılar için görünmesini isterseniz farklı çalışma yapmak gerekir.

   Sevgiler🤗

 4. yusuf aydopdu diyor ki:

  merhaba çok güzel paylaşım, teşekkürlerimi iletiyorum.. ben admin panelde, kullanıcılar sekmesi altında eklediğimm alanı göremiyorum.

 5. duygu diyor ki:

  Merhabalar; kullanıcı sözleşmesi formunu ekledim. Çok teşekkürler işime çok yaradı fakat checkbox iki satır yukarda, yazı onun altında “required” yıldızı ise onun altında kaldı. Nasıl aynı hizaya gelebilir?

 6. Mustafa ŞENOL diyor ki:

  Merhaba,
  Abla ben yeni sipariş mailinde isim, adres, mail, telefon, satılan ürün detaylarını mail içinde farklı yerlerde 3 veya 4 sefer kullanmak istiyorum ne gibi eklemeler yapmam gerekir

 7. fırat diyor ki:

  Saatlerce yabancı sitelerde aradım durdum nasıl yapmak lazım diye. Sizin paylaşımınızla istediğim sonuca ulaşabildim. Emeğinize sağlık.

  • Özlem Çimen diyor ki:

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz Fırat Bey 🙏 Amacımız yabancı sitelere alternatif kaliteli ve bilgi odaklı WordPress blogu yaratmak. Herkese faydalı olmasını umut ediyoruz. Çok sevgiler 🤗

 8. ali diyor ki:

  Merhaba, sizin verdiğiniz kodları uyguladım dediğiniz gibi oldu ama şifre oluşturma formu gelmedi, epostanıza şifreniz gidecek demektedir. yardımcı olurmusunuz

  • Özlem Çimen diyor ki:

   Merhaba Ali Bey,

   WooCommerce ayarlarınızı incelediniz mi? WooCommerce – Ayarlar – Hesaplar ve Gizlilik sekmelerini takip ederek, hesap oluşturma başlığı altındaki izinleri kontrol edebilirsiniz.

   Çok sevgiler 🤗

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir