WordPress Kategori URL Değiştirme

WordPress Kategori URL Nasıl Değiştirilir?


WordPress’te category önekini değiştirmek ister misiniz? Varsayılan olarak, WordPress kategori URL’lerine otomatik olarak /category öneki eklenir. Bu içerikte, WordPress category önekinin nasıl değiştirileceğini (WordPress kategori url değiştirme) ve WordPress kategori url kaldırma konusunu anlatacağım.

Category Öneki Nedir? Nasıl Değiştirilir?

WordPress sitesindeki her kategorinin kendi sayfası ve RSS beslemesi vardır. Bir kategori altında yayınlanan tüm yazılara, kategori sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Varsayılan olarak WordPress, kategori sayfası kalıcı bağlantılarına /category önekini ya da kalıcı bağlantılarını ekler. Yazıları, kategori ve etiket arşivinden ayırmaya yardımcı olur.

Örneğin; WordPress diye bir kategorimiz varsa, URL şu şekilde görünür.

https://wolinka.com.tr/category/wordpress

Benzer şekilde, etiket sayfalarına da tag öneki eklenir.

https://wolinka.com.tr/tag/wordpress-eklentileri

Bu SEO dostu URL yapısı, kullanıcıların ve arama motorlarının ne tür bir sayfayı ziyaret ettiklerini anlamalarına yardımcı olur.

Çoğu web sitesinin category öneki değiştirmesine gerek yoktur. Ancak, kategorileriniz için farklı bir kelime veya kelime öbeği kullanmak istediğiniz bir niş site oluşturuyorsanız, bunu yansıtacak şekilde category önekini değiştirebilirsiniz.

WordPress Kategori URL Değiştirme Nasıl Yapılır?

WordPress kategori url değiştirme olarak tanımladığımız category önekini değiştirmek oldukça basittir. Ayarlar » Kalıcı Bağlantılar sayfasını ziyaret ederek ve “İsteğe bağlı” bölümüne ilerlemeniz gerekir.

WordPress Kategori URL Değiştirme

Burada WordPress kategori temeli için kullanmak istediğiniz öneki girebilirsiniz. İsterseniz etiket önekini de değiştirebilirsiniz.

Ayarları kaydetmek için, değişlikleri kaydet butonunu tıklamayı unutmayın.

Category Önekini Değiştirdikten Sonra 301 Yönlendirme

Yeni bir web sitesinde category önekini değiştiriyorsanız, başka bir şey yapmanıza gerek yoktur. Ancak mevcut bir sitede bu işlemi yapıyorsanız, eski kategori sayfasını ziyaret eden kullanıcılar için 301 yönlendirme yapmalısınız.

Hem arama motorlarının hem de düzenli ziyaretçilerinizi aşağıdaki htaccess 301 yönlendirme kodu ile sitenizdeki doğru kategori sayfasına düzgün bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

Ayrıca WordPress Redirection eklentisini kullanarak da yönlendirme işlemini yapabilirsiniz.

WordPress Kategori URL Değiştirme

WordPress Kategori / Category URL Kaldırma

WordPress kalıcı bağlantılarından category önekini kaldırırsanız, SEO açısından daha avantajlı ve daha kullanıcı dostu kalıcı bağlantılar elde edersiniz. WordPress kategori url kaldırma;
https://wolinka.com.tr/category/wordpress ya da
https://wolinka.com.tr/kategori/wordpress link yapısındaki category ya da kategori önekini kaldırmak anlamına gelir.

WordPress Kategori / Category URL Kaldırma Yöntemleri

Category önekini kaldırmanın iki farklı sağlam yöntemine değineceğim.

Yöntem#1: Yoast SEO eklentisi kullanarak WordPress Kategori URL Kaldırma
Bildiğiniz gibi, Yoast SEO eklentisi, web sitenizin SEO’sunu geliştirmek için popüler bir eklentidir. Yoast, category önekini kaldırmak için kolay bir yol sağlar. Kategoriyi kaldırmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Yoast sekmesi » Search Appearance » Kategoriler sekmesine tıklayın.
  • Sayfanın en altında bulunan Category URLs bölümündeki Kaldır seçeneğini işaretleyin.
  • Değişiklikleri kaydedin.
WordPress Kategori URL Değiştirme

Yöntem#2: No Category Base (WPML) eklentisi kullanarak WordPress Kategori URL Kaldırma
Yoast eklentisini kullanmayanlar için, category önekini kaldırmanın başka bir yolu No Category Base (WPML) eklentisini kullanmaktır. Eklenti kurulumu yapıldıktan sonra, herhangi bir ayara ihtiyaç duyulmadan category öneki otomatik olarak kaldırılır.

Sonuç:

Bu içerikte WordPress kategori url değiştirme ve kaldırmanın yollarını inceledik. WordPress kategori url değiştirme işleminden sonra htaccess 301 yönlendirme konusuna değindik. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Herhangi bir konuda desteğe ihtiyacınız varsa aşağıya bir yorum bırakabilirsiniz. WordPress uzmanı arkadaşlarım en kısa sürede dönüş sağlayacaklardır.

Sevgiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir